Kwas azelainowy w walce z trądzikiem

Udostępnij:

Okazuje się, że to właśnie kwas azelainowy jest jednym z najczęściej występujących składników w preparatach kosmetycznych, które przeznaczone są do cery tłustej, mieszanej i ze skłonnością do trądziku. Z powodzeniem z jego terapeutycznych właściwości mogą korzystać również ci, którzy borykają się z problemami cery wrażliwej czy naczynkowej. Wszystko dlatego, że kwas azelainowy jest skuteczny, ale przy tym w pełni bezpieczny i łagodny w swoim działaniu. Dowiedz się więcej, jakie właściwości wykazuje.

Kwas azelainowy na trądzik pospolity i różowaty

Kwas azelainowy jest szczególnie doceniany przez kosmetologów za swoje uniwersalne działanie. Preparaty, które zawierają go w swoim składzie, można bez problemu stosować bez względu na rodzaj występujących zmian trądzikowych.

Kwas azelainowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Co więcej, przyspiesza gojenie się ran, zwalcza przebarwienia, oczyszcza i redukuje zaskórniki. Ponadto, reguluje produkcję sebum, ale jednocześnie wpływa korzystnie na nawilżenie skóry. Nie podrażnia, nie blokuje porów, działa rozjaśniająco i pozostawia skórę idealnie jędrną i gładką. Nic dziwnego, że kwas ten stał się podstawą walki z trądzikiem i trzeba przyznać, że takie kuracje są naprawdę skuteczne w krótkim czasie.

Z czym łączyć kwas azelainowy?

Chociaż kwas azelainowy wykazuje mnóstwo korzystnych właściwości, to jednak warto wybierać kosmetyki, w których składzie znajdują się jeszcze inne, terapeutyczne substancje, jak np. naturalne ekstrakty roślinne. Świetnym przykładem może być Dermomedica Azelaic Cleanser, żel do codziennego oczyszczania twarzy, który zawiera ekstrakt z zielonej herbaty, a jego właściwości dodatkowo wspierają działanie kwasu.

Co ciekawe, kosmetyki z kwasem azelainowym mogą działać nie tylko przeciwtrądzikowo. Codzienne kuracje można łączyć z substancjami, które jednocześnie nawilżają skórę czy działają przeciwzmarszczkowo. Kwas azelainowy bez przeszkód może być łączony z kwasem hialuronowym czy niacynamidem. Jego skuteczność w walce z niedoskonałościami typowymi dla cery tłustej i mieszanej może być jeszcze bardziej wzmocniona. Kwas ten bezpiecznie stosowany wraz z retinoidami, kwasami BHA oraz nadtlenkiem benzoilu, który wzmacnia działanie antybakteryjne.

W jakich kosmetykach znajdziesz kwas azelainowy?

Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej oraz walki ze zmianami trądzikowymi powinny być najwyższej jakości i zawierać wręcz doskonały skład. Zalecane są przede wszystkim dermokosmetyki, które nie posiadają sztucznych substancji mogących niekorzystnie wpływać na stan skóry, zapychać albo wzmagać jej podrażnienie.

Co ważne, kosmetyki z kwasem azelainowym można stosować bez względu na porę dnia, dobierając odpowiednie preparaty. Do porannego i wieczornego oczyszczania skóry z tendencją do trądziku sprawdzi się żel myjący lub pianka, które jednocześnie przywracają prawidłowe pH skóry. W ramach odżywiania cery problematycznej stosować można lekkie kremy na dzień, idealnie nadające się jako baza pod makijaż albo regenerujące kremy odżywcze na noc, również te o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Artykuł partnera

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Kwas azelainowy w walce z trądzikiem

Okazuje się, że to właśnie kwas azelainowy jest jednym z najczęściej występujących składników w preparatach kosmetycznych, które przeznaczone są do cery tłustej...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.