Najskuteczniejsze metody leczenia trądziku. Polecane leki na trądzik.

Udostępnij:

Trądzik to choroba skóry, która - w wyniku nadmiernego wydzielania sebum - prowadzi do zamykana porów. W konsekwencji następuje zakażenie bakteryjne. Objawy choroby różnią się w zależności od rodzaju trądziku. By skutecznie leczyć zmiany skórne, konieczne jest poprawne zdiagnozowanie ich typu.


Trądzik - rodzaje 


Trądzik młodzieńczy to najbardziej znany spośród trądzików. Kojarzony z okresem dojrzewania, ma charakter przewlekły i wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Jego występowanie wiąże się czasem także z podwyższonym cukrem, czynnikami genetycznymi i z wysokim zakwaszeniem organizmu. Trądzik młodzieńczy objawia się łojotokiem bogatych w gruczoły łojowe obszarów skóry (głównie czoło, nos i broda, plecy, dekolt), a także tworzeniem się zaskórników, krost i grudek zapalnych. Niekiedy występują również pozostawiające blizny guzki. Symptomy trądziku młodzieńczego mogą wystąpić również u osób dorosłych - wtedy choroba określana jest mianem trądziku pospolitego.

Wśród klinicznych typów trądziku wyróżnia się trądzik ropowniczy (zaskórniki, krosty, grudki i torbiele ropne, pozostawiające nierówne blizny), trądzik skupiony (głębokie nacieki, bardzo duże zaskórniki, pojawia się głównie pod pachami oraz w okolicy pośladków i pachwin, przede wszystkim u mężczyzn), trądzik bliznowaty (twarde guzy o nieregularnym bądź podłużnym kształcie, najczęściej na karku; choroba ciężka szczególnie podczas występowania z trądzikiem ropowniczym i skupionym), trądzik piorunujący (najczęściej u chłopców w wieku pokwitania, rzadko spotykana ciężka postać trądziku; zmiany skórne w postaci nacieków i ropni mogą prowadzić do powstania martwicy krwotocznej).

Trądzik niemowlęcy rozwija się u dzieci w pierwszych miesiącach życia, czasem także tuż po urodzeniu. Ta bezbolesna wysypka znika najczęściej samoistnie, wygląda natomiast podobne do trądziku młodzieńczego. Pojawienie się trądziku niemowlęcego nie daje powodów do zmartwień o zdrowie i wygląd dziecka.

Rozpoznanymi rodzajami trądziku są również trądziki wywołane. Zalicza się do nich trądzik zawodowy (spowodowany przez czynniki pracy, np. chlor, smary, pył węglowy lub szklarski itd.), trądzik polekowy (powstały w wyniku stosowania leków, m.in. przeciwtarczycowych i przeciwgruźliczych) oraz trądzik kosmetyczny (wywołany kosmetykami, zwłaszcza fluidami, różami, pudrami i bronzerami).

Trudny i długi do wyleczenia jest trądzik różowaty, doskwierający głównie kobietom. Towarzyszą mu grudki, kostki i zaczerwienienie środkowej części twarzy.

Trądzik hormonalny pojawia się wyłącznie u osób dorosłych, z naciskiem na kobiety w okresie okołomiesiączkowym. Zmiany, które wywołuje, znikają całkowicie po kilku dniach, ponieważ nie są dotknięte stanem zapalnym.

Szkodliwe działanie chloru i związków chlorowopodobnych może spowodować trądzik chlorowy, a co za tym idzie - zmiany chorobowe w postaci zaskórników i słomkowych torbieli, pojawiających się na owłosionej skórze głowy, w pachwinach i w fałdach skórnych.

Szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów trądziku znajdziesz w tej kategorii 

 

Trądzik - przyczyny 


Najpopularniejszymi przyczynami trądziku są bez wątpienia zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, zakażenia bakteryjne i nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych. Wśród powodów pojawiania się trądziku wyróżnić można także niewłaściwą dietę i stres. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych wiąże się z nadprodukcją sebum, które zatyka przewody wyprowadzające łój z gruczołów. Sebum reaguje z bakteriami beztlenowymi, czego efektem są właśnie zmiany trądzikowe (zaskórniki, krostki, grudki, torbiele ropne). Nadkażenie bakteryjne wiąże się z obrzękiem i zapaleniem gruczołów łojowych, uwidaczniających się w postaci czerwonych, bolesnych grudek, przeradzających się następnie w ropne krostki.

Bakterie beztlenowe wytwarzają enzymy, które powodują rozkład łoju. Na gruczoły łojowe oddziałuje także zwiększona produkcja hormonów męskich w okresie dojrzewania. Pozostałe zmiany hormonalne powodujące trądzik, wywoływane są przez stres, ciążę, złą dietę, zaburzenia miesiączkowe, leki antydepresyjne lub niewłaściwie dobraną terapię hormonalną.

co na trądzik?


Trądzik po 30 


Trądzik po trzydziestce pojawia się głównie w wyniku stresu, przemęczenia, zmian hormonalnych i stosowanych leków (szczególnie tych z grupy steroidów i zawierających związki litu), nieodpowiednich kosmetyków, a także w wyniku silnego przesuszania się skóry, nierozpoznanej cukrzycy i zażywania doustnej antykoncepcji. 

Trądzik występujący po 30-stym roku życia lokalizuje się z reguły w dolnej części twarzy, w okolicach karku i na dekolcie. Jego przyczyną jest często zła dieta i toksyny nagromadzone w organizmie w jej wyniku. Odstawienie fast food’ów i zaprzestanie spożywania posiłków odgrzewanych w kuchence mikrofalowej to pierwszy krok mogący pomóc w walce z trądzikiem.

Istotne jest także codzienne oczyszczanie skóry (jednak nie częściej, niż 2 razy dziennie) za pomocą delikatnych ruchów rąk lub miękkiej szczoteczki. Warto pomyśleć również o kremie przeciwtrądzikowym i aplikowaniu go tuż po oczyszczaniu.

Dobrym sposobem na walkę z trądzikiem po 30-stce są zioła, np. szałwia, skrzyp polny, fiołek trójbarwny, pokrzywa, mniszek lekarski czy zielona herbata - działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Jeśli naturalne metody i tabletki na trądzik nie pomogą, warto udać się do lekarza. Ten przepisze odpowiednie leki. Zazwyczaj zawierają one związki siarki, cynku, nadtlenek benzoilu, a także kwas salicylowy i azealinowy. Również w trądziku występującym po trzydziestce powszechne jest stosowanie antybiotyków: działają miejscowo na powierzchni skóry i zawierają pochodne witaminy A. W przypadku kiedy żadne z wymienionych metod nie przynoszą rezultatów, możliwe jest zastosowanie laseroterapii.



Co na trądzik? Trądzik - jak leczyć?

 

Zwracaj uwagę na kupowane przez siebie kosmetyki. Ważne, by nie zawierały detergentów, alkoholu i składników zatykających pory. Pamiętaj, że mycie zmian skórnych 2 razy dziennie łagodnym preparatem w zupełności wystarczy - częstsze wysuszy skórę. Po umyciu nakładaj tonik bez zawartości alkoholu, w przypadku przesuszonej skóry - delikatny krem nawilżający. Sięgając po peeling, wybierz koniecznie ten enzymatyczny, bogaty w ziołowe lub owocowe enzymy, rozpuszczające martwe komórki. Zwracaj uwagę na każde pojawiające się zaczerwienienie i przeciwdziałaj od razu, nanosząc na nie sztyft na wypryski. Na koniec chroń cerę przed słońcem, stosując preparaty z filtrem (minimum 30). Opalanie szkodzi każdej skórze, nie tylko trądzikowej!
 


Trądzik - leki



W zakładce leki na trądzik znajdziesz opracowane przez nas opisy medykamentów na różne rodzaje trądziku.  Składniki, na obecność których powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich tabletek na trądzik, to wyciąg z: ziela fiołka trójbarwnego, korzenia mniszka lekarskiego, liści zielonej herbaty, liści Gymnema sylvestre, ziela melisy, pestek winogron i z kłącza ostryżu długiego, a także laktoferyna, sarsaparilla, kłącze pieprzu, korzeń cykorii, skrzyp polny, liść pokrzywy, owocnia fasoli, czerwona koniczyna, cynk, miedź, witamina C i E, kolagen, bata-karoten, koenzym Q10 i likopen.

Do najczęściej stosowanych tabletek na trądzik należą: Visaxinum D (wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, wyciąg z korzenia mniszka lekarskiego, laktoferyna, wyciąg z liści zielonej herbaty, wyciąg z liści Gymnea sylvestre, wyciąg z kłącza ostryżu długiego, wyciąg z ziela melisy, cynk, niacyna, witamina B6), Derminax (pokrzywa, skrzyp polny, miedź, cynk, witaminy: C, E, B2, kolagen) oraz Nonacne (czerwona koniczyna, sarsaparilla, wyciąg z pestek winogron, liść pokrzywy, witaminy: C,E, A, B5, B6, cynk, miedź, likopen). Wyróżnia się także Herbodermę, Bratek, 4Akne, Normatabs i Salfazin cynk.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Trądzik grudkowy opis choroby i leczenia

Nieestetyczne guzki i podskórne gródki? Najprawdopodobniej cierpisz na trądzik grudkowy. Sprawdź, jak mu przeciwdziałać! Trądzik grudkowy podskórny Powstaje w wyniku zaburzeń...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.