Trądzik zaskórnikowy. Opis problemu, metody leczenia

Udostępnij:

Niezapalna, lżejsza odmiana trądziku, pojawiająca się zazwyczaj na środkowej części twarzy. Jak rozpoznać jej rodzaje i w jaki sposób ją zneutralizować?


Trądzik zaskórnikowy grudkowo-krostkowy 


Ta popularna odmiana trądziku pospolitego powstaje w wyniku zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak  poprzez zmiany hormonalne - nadreaktywność adrogenu, czyli hormonu odpowiadającego za nadprodukcję łoju, może objawić się zarówno u młodych chłopców w okresie dorastania, jak i u dorosłych kobiet w czasie menstruacji lub ciąży. Dzieje się to również w wyniku złej diety, obfitej w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, a także z powodu stresu. Zmiany pojawiające się w wyniku trądziku grudkowo-krostkowego mają charakter mieszany. Grudkom i zgrubieniom na twarzy towarzyszą krostki z widocznym, ropnym rdzeniem. Zdarza się, że trądzik grudkowo-krostkowy przybiera ciężką postać ropowniczą, niosąc ryzyko powstawania blizn.


Trądzik zaskórnikowy zamknięty


Zaskórniki otwarte mają postać małych, czarnych lub brązowych punktów pojawiających się na skórze, zaskórniki zamknięte zaś są pozornie niewidoczne. W przypadku tych drugich ujścia gruczołów są niezauważalne, mimo, że rozwija się w nich stan zapalny. To właśnie owy stan zapalny tworzy trądzik zaskórnikowy zamknięty. Przyczynami jego powstawania są czynniki powodujące nadmierne rogowacenie naskórka i wydzielanie łoju, a także zaburzenia hormonalne (pojawiające się szczególnie u osób w okresie dojrzewania, częściej mężczyzn, a czasem także u dorosłych). Zaskórniki zamknięte występują najczęściej w postaci małych, białych grudek.


Trądzik zaskórnikowy - domowe sposoby


Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest bardzo istotna. Należy rozpocząć ją od porządnego oczyszczenia skóry z martwych komórek i resztek łoju, by zminimalizować ryzyko powstawania zaskórników. Przed rozpoczęciem oczyszczania warto pamiętać o dokładnym umyciu dłoni, aby zapobiec przenoszeniu się bakterii. Do oczyszczania najlepiej wykorzystywać specjalnie do tego przeznaczone kremy, żele i płyny micelarne, po ich użyciu osuszać twarz papierowym ręcznikiem, używać bezalkoholowego toniku i co jakiś czas pamiętać o peelingu oczyszczającym naskórek. Warto dobrze się wysypiać (mała ilość snu negatywnie wpływa na wygląd skóry), unikać długotrwałego stresu (ponieważ powoduje on nadmierne wydzielanie kortyzolu) i odpowiednio się odżywiać. W walce z trądzikiem pomoże dieta bogata w witaminę A - ryby, jajka i B - pełnoziarniste pieczywo, banany. W przypadku nasilenia się zmian trądzikowych po jedzeniu określonego produktu, należy natychmiast go odstawić.

trądzik zaskórnikowy dieta


Trądzik zaskórnikowy - kosmetyki 


Lecznicze oczyszczanie skóry to pierwszy z kosmetycznych zabiegów, któremu przy trądziku zaskórnikowym warto się poddać. Jeśli zmiany skórne są szczególnie liczne i dokuczliwe, oczyszczanie twarzy najlepiej rozłożyć na kilka wizyt. Popularne przy zwalczaniu trądziku zaskórnikowego są również peelingi, szczególnie peeling azjatycki, kawitacyjny, chemiczny oraz peeling wykorzystujący kwasy owocowe. Nie wolno zapomnieć o mikrodermabrazji i lampie Solux, łagodzącej zmiany skórne za pomocą niebieskiego filtra. Na regenerację i dotlenienie skóry doskonale wpływają również maski algowe i gipsowe.


Trądzik zaskórnikowy - leczenie 


Z dermatologiem najlepiej skonsultować się w razie nasilenia dolegliwości. Specjalista przeprowadzi badanie poziomu łoju i przepisze lekarstwa dostępne na receptę. Zazwyczaj polecane są preparaty miejscowe, występujące w postaci żeli lub kremów (tretinoiny). Najlepiej stosować je na noc - mogą uczulać na światło. Swoje zastosowane w leczeniu zaskórników posiada również kwas azelainowy, zapobiegający ich tworzeniu, i nadtlenek benzoilu, usuwający zaskórniki dzięki odblokowywaniu ujść gruczołów łojowych. By wyleczyć trądzik, warto zaopatrzyć się również w witaminę A, B1, B2, PP i cynk. Najcięższe przypadki będą zmuszone użyć izotretynoiny, zwężającej ujścia gruczołów, a przy tym redukującej ilość wydzielanego łoju. W razie konieczności niektórzy pacjenci z trądzikiem zaskórnikowym kierowani są do endokrynologa.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone porady.

Leczenie trądziku niejednokrotnie bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zneutralizować zmiany skórne i cieszyć się piękną i promienną cerą.   Jak pozbyć się trądziku na...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.