Ta pojawiająca się najczęściej w wieku 20-25 lat choroba tkanki podskórnej charakteryzuje się pojawiającymi się ropnymi guzami, często pozostawiającymi po sobie blizny. Trądzik odwrócony dotyczy meszków włosowych, a zatem wąskiej rurki w skórze, z której wyrasta włos. Chory w pierwszej kolejności może zauważyć krostki, wypryski i zaskórniki, następnie zaś owrzodzenia, ropnie, a nawet przetoki. Do charakterystycznych objawów trądziku odwróconego należą zmiany lokalizujące się w okolicy narządów płciowych i odbytu, pojawiające się w okresie pokwitania, częściej występujące u mężczyzn.
 

Trądzik odwrócony - przyczyny 


Główną przyczyną powstawania ropni mnogich jest zakażenie bakteryjne gruczołów potowych, aktywujących się po okresie dojrzewania. Niektórzy specjaliści uważają, że trądzik odwrócony może wynikać również z zaburzeń immunologicznych lub być kwestią dziedziczenia. Czynnikami rozwoju ropni mnogich są czynniki hormonalne (trądzik zaczyna występować po okresie dojrzewania, ustępuje natomiast po menopauzie), nadmierna potliwość, tłusta cera, choroby zapalne skóry, brak higieny, cukrzyca, otyłość, przesadne golenie się i stosowanie depilatorów i dezodorantów a także palenie tytoniu!


Trądzik odwrócony - leczenie 


Najbardziej skuteczną formą leczenia trądziku odwróconego jest chirurgiczne wycięcie zmian, koniecznie z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek. W razie wystąpienia dużej rany obowiązkowy może być przeszczep skóry. W przypadku trądziku odwróconego antybiotykoterapia często jest niewystarczająca, mało skuteczna i przynosi jedynie krótkotrwały efekt; stosuje się ją jednak czasem jako terapię pierwszego rzutu. Najlepiej sięgnąć wtedy po antybiotyki takie jak tetracyklina, klindamycyna, erytromycyna lub cyprofloksacyna. Możliwym do wykonania jest także zabieg krioterapii, polegający na wykorzystaniu skrajnie niskich temperatur w celu uzyskania leczniczego efektu, jak również leczenie biologiczne - w jego stosowaniu przeszkadza jednak często cena i dostępność.

Wybór konkretnej terapii poleca lekarz. Specjalista robi to po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu i obserwacji, jak również po dokonaniu diagnostyki i przedyskutowaniu z pacjentem preferencji co do zabiegu.

trądzik odwrócony dieta


Trądzik odwrócony - dieta 


By skutecznie walczyć z trądzikiem, istotne jest zrezygnowanie z produktów wysokoprzetworzonych, zawierających sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty. W pierwszej kolejności należy odstawić słodkie i gazowane napoje, a także słone przekąski i słodycze. Warto ograniczyć również potrawy smażone i tłuste. Najlepiej postawić na jedzenie zdrowe i lekkostrawne.


Trądzik odwrócony - czy jest zaraźliwy? 


Trądzik nie jest chorobą zakaźną. Bakterie przyczyniające się do powstawania stanów zapalnych istnieją także w organizmach zdrowych ludzi. Przyczyny występowania trądziku należy upatrywać przede wszystkim w podłożu genetycznym, czynnikach hormonalnych, a także w niewłaściwej diecie i higienie.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Rozszerzone naczynka - jak sobie z nimi radzić?

Rozszerzone naczynia krwionośne to problem, z którym boryka się bardzo dużo osób. Takie zmiany nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale w niektórych przypadkach mogą również...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.