Okazuje się, że trądzik nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nastolatków. Choroba ta równie dobrze może dotknąć dzieci w wieku niemowlęcym i jest dość częstą przypadłością u noworodków. Powszechnie można zaobserwować ją szczególnie wśród chłopców.
Trądzik niemowlęcy - objawy
Trądzik niemowlęcy - jak wygląda? Do typowych objawów trądziku niemowlęcego należą pojawiające się na buźce czerwone krosty. Niekiedy w obrębie ich nasady zaobserwować można białe punkciki. Krosty występują najczęściej na policzkach, czasem także w okolicach czoła, brody i szyi, rzadko na plecach. Objawy trądziku u niemowlaka nie powodują bólu i świądu, z krost nie wydostaje się także żadna wydzielina. Główną przyczyną trądziku są hormony, przekazywane dziecku przez matkę w ostatnich miesiącach ciąży. Hormony te, przenikając przez łożysko, stymulują gruczoły łojowe, co prowadzi do powstawania „wysypki”. Matka może przekazać je dziecku również podczas karmienia piersią. Do powstania trądziku u niemowlęcia niejednokrotnie przyczynia się również nowe środowisko i jego temperatura, proszki do prania, konkretne ubranka, pieluszki czy kosmetyki.
Trądzik niemowlęcy - ile trwa?
U niektórych dzieci trądzik utrzymuje się od kilkunastu dni do kilku tygodni, u innych zaś nawet parę miesięcy - jest to kwestia indywidualna. Zmiany skórne może zaostrzyć wysoka temperatura otoczenia albo podrażnienie skóry ubraniem, śliną lub mlekiem.
Trądzik niemowlęcy - leczenie
W większości przypadków trądzik niemowlęcy nie wymaga wizyty u lekarza. Do pediatry należy się udać dopiero w momencie wystąpienia zmian ropnych - specjalista przepisuje wtedy najczęściej maść z antybiotykiem, by zmniejszyć ryzyko uogólnienia infekcji. Warto zasięgnąć porady fachowca także w momencie, gdy krostki zaczną się powiększać lub pojawią się w miejscach nietypowych: pod pachami, w zgięciach rąk lub w okolicy pachwin. W leczeniu trądziku niemowlęcego szczególnie ważne jest nieprzegrzewanie dziecka - zmiany skórne nasilają się, gdy noworodkowi jest za ciepło. Najlepiej, gdy temperatura otoczenia wynosi 20–22ºC, a skóra na karku malucha jest ciepła i sucha. Ważne jest także codzienne kąpanie pociechy (lecz w temperaturze nie wyższej niż 37ºC!). Zaleca się również przemywanie skóry twarzy bobasa delikatnym środkiem myjącym, przeznaczonym do pielęgnacji niemowląt.
Trądzik niemowlęcy - czym smarować
Niczym! Smarowanie niemowlęcia w okresie występowania trądziku nie jest najwłaściwszym pomysłem. Skóra noworodka jest bardzo delikatna - zarówno maści, jak i antybiotyki mogłoby jej jedynie zaszkodzić. Najbardziej zalecane jest zwyczajne przeczekanie trądziku - najczęściej mija po prostu sam.
Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa
Trądzik niemowlęcy mylony jest często ze skazą białkową. Skaza białkowa to alergia spowodowana białkami mleka krowiego - ona także uzewnętrznia się problemami skórnymi. W jej przypadku krosty mogą pojawiać się na twarzy, a także na łokciach i w zgięciach kolan dziecka. W odróżnieniu od trądziku niemowlęcego, skaza białkowa u dzieci może objawiać się dodatkowo biegunkami i wymiotami. Nie należy jej ignorować - nieleczona może spowodować obrzęk dróg oddechowych lub wstrząs anafilaktyczny. Aby prawidłowo zdiagnozować dolegliwości swojego dziecka, koniecznie udaj się z nim do pediatry.