Ile trwa trądzik niemowlęcy? Leczenie, objawy. Kompletny poradnik

Udostępnij:

Okazuje się, że trądzik nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nastolatków. Choroba ta równie dobrze może dotknąć dzieci w wieku niemowlęcym i jest dość częstą przypadłością u noworodków.  Powszechnie można zaobserwować ją szczególnie wśród chłopców.


Trądzik niemowlęcy - objawy


Trądzik niemowlęcy - jak wygląda? Do typowych objawów trądziku niemowlęcego należą pojawiające się na buźce czerwone krosty. Niekiedy w obrębie ich nasady zaobserwować można białe punkciki. Krosty występują najczęściej na policzkach, czasem także w okolicach czoła, brody i szyi, rzadko na plecach. Objawy trądziku u niemowlaka nie powodują bólu i świądu, z krost nie wydostaje się także żadna wydzielina.  Główną przyczyną trądziku są hormony, przekazywane dziecku przez matkę w ostatnich miesiącach ciąży. Hormony te, przenikając przez łożysko, stymulują gruczoły łojowe, co prowadzi do powstawania „wysypki”. Matka może przekazać je dziecku również podczas karmienia piersią. Do powstania trądziku u niemowlęcia niejednokrotnie przyczynia się również nowe środowisko i jego temperatura, proszki do prania, konkretne ubranka, pieluszki czy kosmetyki.


Trądzik niemowlęcy - ile trwa? 


U niektórych dzieci trądzik utrzymuje się od kilkunastu dni do kilku tygodni, u innych zaś nawet parę miesięcy - jest to kwestia indywidualna. Zmiany skórne może zaostrzyć wysoka temperatura otoczenia albo podrażnienie skóry ubraniem, śliną lub mlekiem.

trądzik niemowlęcy


Trądzik niemowlęcy - leczenie


W większości przypadków trądzik niemowlęcy nie wymaga wizyty u lekarza. Do pediatry należy się udać dopiero w momencie wystąpienia zmian ropnych - specjalista przepisuje wtedy najczęściej maść z antybiotykiem, by zmniejszyć ryzyko uogólnienia infekcji. Warto zasięgnąć porady fachowca także w momencie, gdy krostki zaczną się powiększać lub pojawią się w miejscach nietypowych: pod pachami, w zgięciach rąk lub w okolicy pachwin. W leczeniu trądziku niemowlęcego szczególnie ważne jest nieprzegrzewanie dziecka - zmiany skórne nasilają się, gdy noworodkowi jest za ciepło. Najlepiej, gdy temperatura otoczenia wynosi 20–22ºC, a skóra na karku malucha jest ciepła i sucha. Ważne jest także codzienne kąpanie pociechy (lecz w temperaturze nie wyższej niż 37ºC!). Zaleca się również przemywanie skóry twarzy bobasa delikatnym środkiem myjącym, przeznaczonym do pielęgnacji niemowląt.


Trądzik niemowlęcy - czym smarować 


Niczym! Smarowanie niemowlęcia w okresie występowania trądziku nie jest najwłaściwszym pomysłem. Skóra noworodka jest bardzo delikatna - zarówno maści, jak i antybiotyki mogłoby jej jedynie zaszkodzić. Najbardziej zalecane jest zwyczajne przeczekanie trądziku - najczęściej mija po prostu sam.


Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa 


Trądzik niemowlęcy mylony jest często ze skazą białkową. Skaza białkowa to alergia spowodowana białkami mleka krowiego - ona także uzewnętrznia się problemami skórnymi. W jej przypadku krosty mogą pojawiać się na twarzy, a także na łokciach i w zgięciach kolan dziecka. W odróżnieniu od trądziku niemowlęcego, skaza białkowa u dzieci może objawiać się dodatkowo biegunkami i wymiotami. Nie należy jej ignorować - nieleczona może spowodować obrzęk dróg oddechowych lub wstrząs anafilaktyczny. Aby prawidłowo zdiagnozować dolegliwości swojego dziecka, koniecznie udaj się z nim do pediatry.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Jak leczyć trądzik na plecach? Przyczyny i leki...

Problem trądziku na plecach dotyczy aż 33% nastolatków i około 25% dorosłych. Dowiedz się, co jest jego przyczyną i jak mu przeciwdziałać!   Trądzik na plecach -...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.