Problem trądziku na plecach dotyczy aż 33% nastolatków i około 25% dorosłych. Dowiedz się, co jest jego przyczyną i jak mu przeciwdziałać!
Trądzik na plecach - przyczyny
Mimo, że trądzik na plecach pojawia się z takich samych przyczyn jak ten występujący w innych częściach ciała, ze względu na lokalizację ciężej się go pozbyć. Do głównych przyczyn powstawiania trądziku na plecach należą zmiany hormonalne i wywołana nimi nadmierna aktywność gruczołów łojowych, a także niewłaściwe kosmetyki, zła dieta i brak higieny lub błędna pielęgnacja.
Częstą przyczyną pryszczy okazują się być środki do pielęgnacji włosów, które - przez zawarte w sobie składniki - doprowadzają do pojawienia się wysypki. Również nagromadzony na skórze pot, w połączeniu ze sporą ilością sebum i złuszczonymi komórkami naskórka może okazać się jej powodem. Zdarza się także, że trądzik na plecach i na dekolcie powstaje w wyniku stresu lub cyklu miesiączkowego.
Trądzik na plecach u mężczyzn
Trądzik na plecach występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i nazywany jest tzw. trądzikiem skupionym. Testosteron, czyli jeden z aktywnych męskich hormonów (androgenów) pobudza gruczoły łojowe do produkcji łoju, dlatego też trądzik u mężczyzn zależny jest od męskich hormonów płciowych. Może on wynikać również z czynników środowiskowych, diety, promieniowania UVA oraz z powodu przyjmowanych leków - np. anabolików stosowanych przez sportowców na szybki przyrost masy mięśniowej. Trądzik na plecach u mężczyzn często pojawia się również wskutek niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Trądzik na plecach - leki
W przypadku pojawienia się pryszczy na plecach polecana jest konsultacja z dermatologiem - to właśnie specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie. Trądzik na plecach - jak leczyć? Zazwyczaj poprzez przyjmowanie antybiotyków doustnych, takich jak tetracyklina, doksycyklina i erytromycyna lub preparatów do nakładania miejscowego. Dermatolog może polecić także retinoidy, sprawdzające się podczas stosowania miejscowego i doustnego. W przypadku kobiet pełnoletnich częstą praktyką jest doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, hamujących produkcję androgenów przez jajniki, co skutkuje zneutralizowaniem zmian trądzikowych.
Trądzik na plecach - domowe sposoby
By wspomóc zalecaną przez lekarza terapię, warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Można to zrobić poprzez zakładanie luźniejszych ubrań, dzięki którym do cery będzie docierało powietrze. Należy pamiętać także o dokładnym myciu się i o używaniu właściwych kosmetyków. Dobrze sprawdzi się żel do mycia Biały Jeleń lub nawilżające kostki myjące z Dove. W tym przypadku istotne jest działanie, nie zapach. Pięknie pachnące żele pod prysznic posiadają niejednokrotnie składniki wysuszające. Co ciekawe, gąbki i myjki mogą przechowywać w sobie liczne bakterie i grzyby, a zatem najwłaściwsza pielęgnacja to ta wykonywana za pomocą własnych dłoni lub dzięki specjalnej szczoteczce. Rumianek, szałwia, aloes, lawenda, nagietek, skrzyp czy fiołek trójbarwny doskonale sprawdzą się jako dodatki do kąpieli lub preparaty do przemywania skóry.