Jak się pozbyć trądziku młodzieńczego?

Udostępnij:

Z trądzikiem młodzieńczym boryka się wiele nastolatków między 11 a 18 rokiem życia. Problem ten wynika przede wszystkim z zaburzeń hormonalnych, jednak można sobie z nim poradzić. Sprawdź jak!


Trądzik młodzieńczy - co to jest?
 

Trądzik młodzieńczy to występująca w okresie dojrzewania choroba skóry, podczas której dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Trądzik młodzieńczy ma charakter przewlekły i wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Jego występowanie wiąże się czasem także z podwyższonym cukrem, czynnikami genetycznymi i z wysokim zakwaszeniem organizmu. Trądzik młodzieńczy objawia się łojotokiem bogatych w gruczoły łojowe obszarów skóry (głównie czoło, nos i broda, plecy, dekolt), a także tworzeniem się zaskórników, krost i grudek zapalnych. Niekiedy występują również pozostawiające blizny guzki.
 

Trądzik młodzieńczy - jak się go pozbyć? Leczenie 


Łagodne postacie trądziku młodzieńczego można leczyć odpowiednimi maściami i kremami, a także łatwo dostępnymi dermokosmetykami. Możliwe jest również stosowanie kwasów AHA (kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy i kwas jabłkowy) oraz zażywanie tabletek antytrądzikowych, takich jak Nonacne czy Visaxinum. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się trudnego do pokonania trądziku są odpowiednie, indywidualnie dobrane antybiotyki, przepisane przez dermatologa - zmniejszą proces zapalny i zahamują łojotok.


Trądzik młodzieńczy - domowe sposoby 


Istotna jest sumienna pielęgnacja, a więc codzienne mycie twarzy delikatnym żelem bez zawartości mydła (max. 2 razy dziennie, częstsze mycie wysusza), stosowanie toniku bez dodatku alkoholu, używanie kremu nawilżającego i - w przypadku braku stanu zapalnego i ropniaków - wykonywanie peelingu enzymatycznego, bogatego w ziołowe lub owocowe enzymy, rozpuszczające martwe komórki. Warto także zwracać uwagę na kupowane przez siebie kosmetyki. Ważne, by nie zawierały detergentów, alkoholu i składników zatykających pory. Należy także chronić skórę przed słońcem i w okresie letnim pokusić się o preparaty z filtrem minimum 30.


kosmetyki na trądzik młodzieńczy
 

Trądzik młodzieńczy - kosmetyki


Przy trądziku warto pamiętać o używaniu kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do alergii. Demakijaż najlepiej wykonywać płynem micelarnym lub specjalnym kosmetycznym mleczkiem. Warto pamiętać, że w przypadku używania mleczka, po skorzystaniu z niego należy zastosować również tonik (koniecznie bez dodatku alkoholu). Płyn micelarny, ze względu na umiejętność przywracania naturalnego pH skóry, jest nieco wygodniejszym rozwiązaniem.

Istotne w walce z trądzikiem jest stosowanie kremu na dzień i na noc, wzmacniającego naczynia krwionośne (należy nakładać go na twarz, szyję i dekolt), nawilżającego kremu pod oczy oraz nakładanie maseczki wzmacniającej (raz lub 2 w tygodniu). Zimą warto pamiętać o ochronnych, tłustych lub półtłustych kremach, latem natomiast o kremach z filtrem UV. Jeśli nie zostały zaobserwowane zmiany grudkowo-krostkowe, można także pokusić się o cotygodniowy, delikatny peeling enzymatyczny.

Przy wyborze kosmetyków używanych do niwelowania trądziku. warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające krwawnik (łagodzi stany zapalne skóry), algi morskie (łagodzą podrażnienia, nawilżają i uspokajają), miłorząb japoński (poprawia krążenie krwi, uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych i neutralizuje ich kruchość) oraz na zmniejszającą obrzęki arnikę górską i przeciwzapalnie działający nagietek. Dobrym rozwiązaniem będą także kosmetyki zawierające związki krzemu, uszczelniające dzięki nim naczynia krwionośne, łagodzący podrażnienia oczar wirginijski czy wzmacniająca naczynka rutyna i hesperydyna.


Trądzik młodzieńczy - dieta 
 

Najlepiej zrezygnować z mleka, drobiu, wołowiny i wieprzowiny. Produkty te zawierają hormony, oddziałujące na wzmożoną produkcję testosteronu i przyczyniające się do zaostrzenia objawów. Zwiększoną produkcję łoju powodują również tłuszcze, zawarte w chipsach, frytkach, czekoladzie i słodyczach ogólnie. Świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, zielona herbata i produkty sojowe to przepis na zachowanie odpowiedniej równowagi hormonalnej podczas trwania trądziku młodzieńczego.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Trądzik zaskórnikowy. Opis problemu, metody...

Niezapalna, lżejsza odmiana trądziku, pojawiająca się zazwyczaj na środkowej części twarzy. Jak rozpoznać jej rodzaje i w jaki sposób ją zneutralizować? Trądzik zaskórnikowy...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.