Z trądzikiem młodzieńczym boryka się wiele nastolatków między 11 a 18 rokiem życia. Problem ten wynika przede wszystkim z zaburzeń hormonalnych, jednak można sobie z nim poradzić. Sprawdź jak!
Trądzik młodzieńczy - co to jest?
Trądzik młodzieńczy to występująca w okresie dojrzewania choroba skóry, podczas której dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Trądzik młodzieńczy ma charakter przewlekły i wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Jego występowanie wiąże się czasem także z podwyższonym cukrem, czynnikami genetycznymi i z wysokim zakwaszeniem organizmu. Trądzik młodzieńczy objawia się łojotokiem bogatych w gruczoły łojowe obszarów skóry (głównie czoło, nos i broda, plecy, dekolt), a także tworzeniem się zaskórników, krost i grudek zapalnych. Niekiedy występują również pozostawiające blizny guzki.
Trądzik młodzieńczy - jak się go pozbyć? Leczenie
Łagodne postacie trądziku młodzieńczego można leczyć odpowiednimi maściami i kremami, a także łatwo dostępnymi dermokosmetykami. Możliwe jest również stosowanie kwasów AHA (kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy i kwas jabłkowy) oraz zażywanie tabletek antytrądzikowych, takich jak Nonacne czy Visaxinum. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się trudnego do pokonania trądziku są odpowiednie, indywidualnie dobrane antybiotyki, przepisane przez dermatologa - zmniejszą proces zapalny i zahamują łojotok.
Trądzik młodzieńczy - domowe sposoby
Istotna jest sumienna pielęgnacja, a więc codzienne mycie twarzy delikatnym żelem bez zawartości mydła (max. 2 razy dziennie, częstsze mycie wysusza), stosowanie toniku bez dodatku alkoholu, używanie kremu nawilżającego i - w przypadku braku stanu zapalnego i ropniaków - wykonywanie peelingu enzymatycznego, bogatego w ziołowe lub owocowe enzymy, rozpuszczające martwe komórki. Warto także zwracać uwagę na kupowane przez siebie kosmetyki. Ważne, by nie zawierały detergentów, alkoholu i składników zatykających pory. Należy także chronić skórę przed słońcem i w okresie letnim pokusić się o preparaty z filtrem minimum 30.
Trądzik młodzieńczy - kosmetyki
Przy trądziku warto pamiętać o używaniu kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do alergii. Demakijaż najlepiej wykonywać płynem micelarnym lub specjalnym kosmetycznym mleczkiem. Warto pamiętać, że w przypadku używania mleczka, po skorzystaniu z niego należy zastosować również tonik (koniecznie bez dodatku alkoholu). Płyn micelarny, ze względu na umiejętność przywracania naturalnego pH skóry, jest nieco wygodniejszym rozwiązaniem.
Istotne w walce z trądzikiem jest stosowanie kremu na dzień i na noc, wzmacniającego naczynia krwionośne (należy nakładać go na twarz, szyję i dekolt), nawilżającego kremu pod oczy oraz nakładanie maseczki wzmacniającej (raz lub 2 w tygodniu). Zimą warto pamiętać o ochronnych, tłustych lub półtłustych kremach, latem natomiast o kremach z filtrem UV. Jeśli nie zostały zaobserwowane zmiany grudkowo-krostkowe, można także pokusić się o cotygodniowy, delikatny peeling enzymatyczny.
Przy wyborze kosmetyków używanych do niwelowania trądziku. warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające krwawnik (łagodzi stany zapalne skóry), algi morskie (łagodzą podrażnienia, nawilżają i uspokajają), miłorząb japoński (poprawia krążenie krwi, uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych i neutralizuje ich kruchość) oraz na zmniejszającą obrzęki arnikę górską i przeciwzapalnie działający nagietek. Dobrym rozwiązaniem będą także kosmetyki zawierające związki krzemu, uszczelniające dzięki nim naczynia krwionośne, łagodzący podrażnienia oczar wirginijski czy wzmacniająca naczynka rutyna i hesperydyna.
Trądzik młodzieńczy - dieta
Najlepiej zrezygnować z mleka, drobiu, wołowiny i wieprzowiny. Produkty te zawierają hormony, oddziałujące na wzmożoną produkcję testosteronu i przyczyniające się do zaostrzenia objawów. Zwiększoną produkcję łoju powodują również tłuszcze, zawarte w chipsach, frytkach, czekoladzie i słodyczach ogólnie. Świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, zielona herbata i produkty sojowe to przepis na zachowanie odpowiedniej równowagi hormonalnej podczas trwania trądziku młodzieńczego.