Nieestetyczne guzki i podskórne gródki? Najprawdopodobniej cierpisz na trądzik grudkowy. Sprawdź, jak mu przeciwdziałać!
Trądzik grudkowy podskórny
Powstaje w wyniku zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak poprzez zmiany hormonalne - nadreaktywność adrogenu, czyli hormonu odpowiadającego za nadprodukcję łoju, może objawić się zarówno u młodych chłopców w okresie dorastania, jak i u dorosłych kobiet w czasie menstruacji lub ciąży. Na trądzik grudkowy podskórny ma wpływ również zła dieta, obfita w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, a także stres. Zmiany pojawiające się w wyniku trądziku grudkowego mają charakter mieszany. Grudkom i zgrubieniom na twarzy towarzyszą krostki z widocznym, ropnym rdzeniem. Nierzadko występują także guzki i zaskórniki. Trądzik grudkowy u dorosłych objawia się podobnie, jak u nastolatków.
Trądzik grudkowy - leczenie
Najlepiej zasięgnąć porady dermatologa. Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku grudkowego jest stosowanie miejscowych preparatów, złuszczających naskórek i zmniejszających produkcję łoju. Dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki występujące w postaci żeli lub kremów (tretinoiny). Należy stosować je na noc - mogą uczulać na światło. By wyleczyć trądzik, warto zaopatrzyć się również w witaminę A, B1, B2, PP i cynk.
Najważniejsza w leczeniu trądziku grudkowego jest niewątpliwie… higiena. Ważne, by regularnie przemywać twarz tonikami o działaniu łagodzącym i odpowiednio nawilżać skórę, najlepiej preparatami na bazie rumianku.
Trądzik grudkowy - maść
Dobrym rozwiązaniem przeciwdziałającym trądzikowi grudkowemu jest zastosowanie maści nagietkowej, regenerującej naskórek, posiadającej właściwości przeciwgrzybiczne, nawilżającej skórę i przyspieszającej proces jej gojenia. Powinno się ją stosować 1-2 razy dziennie w miejscach zmienionych chorobowo. Jej użytkowanie warto skonsultować z lekarzem - to właśnie specjalista doradzi odpowiednią dawkę i poinformuje o ewentualnych przeciwwskazaniach.
Trądzik grudkowy - dieta
By skutecznie walczyć z trądzikiem, istotne jest zrezygnowanie z produktów wysokoprzetworzonych, zawierających sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty. W pierwszej kolejności należy odstawić słodkie i gazowane napoje, a także słone przekąski i słodycze. Warto ograniczyć również potrawy smażone i tłuste. Najlepiej postawić na jedzenie zdrowe i lekkostrawne.