Nieestetyczne guzki i podskórne gródki? Najprawdopodobniej cierpisz na trądzik grudkowy. Sprawdź, jak mu przeciwdziałać!


Trądzik grudkowy podskórny


Powstaje w wyniku zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak poprzez zmiany hormonalne - nadreaktywność adrogenu, czyli hormonu odpowiadającego za nadprodukcję łoju, może objawić się zarówno u młodych chłopców w okresie dorastania, jak i u dorosłych kobiet w czasie menstruacji lub ciąży. Na trądzik grudkowy podskórny ma wpływ również zła dieta, obfita w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, a także stres. Zmiany pojawiające się w wyniku trądziku grudkowego mają charakter mieszany. Grudkom i zgrubieniom na twarzy towarzyszą krostki z widocznym, ropnym rdzeniem. Nierzadko występują także guzki i zaskórniki. Trądzik grudkowy u dorosłych objawia się podobnie, jak u nastolatków.


Trądzik grudkowy - leczenie 


Najlepiej zasięgnąć porady dermatologa. Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku grudkowego jest stosowanie miejscowych preparatów, złuszczających naskórek i zmniejszających produkcję łoju. Dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki występujące w postaci żeli lub kremów (tretinoiny). Należy stosować je na noc - mogą uczulać na światło. By wyleczyć trądzik, warto zaopatrzyć się również w witaminę A, B1, B2, PP i cynk.

Najważniejsza w leczeniu trądziku grudkowego jest niewątpliwie… higiena. Ważne, by regularnie przemywać twarz tonikami o działaniu łagodzącym i odpowiednio nawilżać skórę, najlepiej preparatami na bazie rumianku.

trądzik grudkowy maść


Trądzik grudkowy - maść 


Dobrym rozwiązaniem przeciwdziałającym trądzikowi grudkowemu jest zastosowanie maści nagietkowej, regenerującej naskórek, posiadającej właściwości przeciwgrzybiczne, nawilżającej skórę i przyspieszającej proces jej gojenia. Powinno się ją stosować 1-2 razy dziennie w miejscach zmienionych chorobowo. Jej użytkowanie warto skonsultować z lekarzem - to właśnie specjalista doradzi odpowiednią dawkę i poinformuje o ewentualnych przeciwwskazaniach.


Trądzik grudkowy - dieta


By skutecznie walczyć z trądzikiem, istotne jest zrezygnowanie z produktów wysokoprzetworzonych, zawierających sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty. W pierwszej kolejności należy odstawić słodkie i gazowane napoje, a także słone przekąski i słodycze. Warto ograniczyć również potrawy smażone i tłuste. Najlepiej postawić na jedzenie zdrowe i lekkostrawne.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Trądzik grudkowy opis choroby i leczenia

Nieestetyczne guzki i podskórne gródki? Najprawdopodobniej cierpisz na trądzik grudkowy. Sprawdź, jak mu przeciwdziałać! Trądzik grudkowy podskórny Powstaje w wyniku zaburzeń...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.