Wyleczenie trądziku różowatego jest trudne, ale nie niemożliwe! Można przeprowadzić je za pomocą farmaceutyków wspomaganych domowymi sposobami i właściwymi kosmetykami.
 

Trądzik różowaty - leczenie


Leczenie właściwe dzieli się na leczenie miejscowe i leczenie doustne. A także na stosowanie właściwych kosmetyków.  W przypadku leczenia miejscowego istotnym jest używanie metronidazolu 0,75% i 1%, występującego w postaci żelu i kremu, jak również kwasu azelainowego i 10% sulfacetamidu sodowego z 5% siarką i nadtlenkiem benzoilu, powodujących usunięcie grudek i krost. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być także stosowanie antybiotyków, te jednak użytkować można maksymalnie przez okres 3 miesięcy, z koniecznie następującą po nim przerwą.

Leczenie doustne wpływa na neutralizowanie problemów będących przyczynami trądziku, np. na niedokwaśności soku żołądkowego, zaburzenia hormonalne itd.  Antybiotyki, mające za zadanie niwelowanie powstałego już trądziku, to przede wszystkim tetracyklina, doksycyklina i limecyklina. Jeśli przeciwwskazania zdrowotne zabraniają zażywania leków z grupy tetracyklin, właściwe będzie użycie makrolidów. Antybiotyki zażywać należy koniecznie w towarzystwie probiotyków, w celu zabezpieczenia żołądka przed zniszczeniami. W przypadku odporności na działania wymienionych antybiotyków, można sięgnąć po izotretynoinę - niestety prócz skutecznej walki z trądzikiem powoduje ona również negatywne skutki, takie jak krwawienie z nosa, dlatego stosowana jest w ostatecznych przypadkach.

Poważne odmiany trądziku różowatego - szczególnie zmiany guzowate na nosie - mogą kwalifikować się do leczenia chirurgicznego (ściąganie nożem elektrycznym, usuwanie laserowe, lżejsza terapia świetlna).


Trądzik różowaty - leczenie domowe


By skutecznie pielęgnować cerę trądzikową również w domu, dobrze sięgnąć po naturalne sposoby leczenia. Maseczka z pomidorów, bogatych w witaminę A i C oraz antyoksydanty, skurczy wypryski i zmniejszy porowatość skóry. Wystarczy rozgnieść świeże i dojrzałe pomidory aż do uzyskania półpłynnej konsystencji, a następnie nanieść je na twarz i spłukać po 15 minutach ciepłą wodą. Taką maseczkę można nakładać codziennie.

Raz w tygodniu warto pokusić się o maseczkę z sodą oczyszczoną - posiada ona silne działanie wysuszające i złuszczające, dzięki czemu usuwa martwy naskórek i odblokowuje pory, jednocześnie regulując równowagę PH. By przygotować maseczkę z sodą oczyszczoną, należy zmieszać 2 łyżki sody oczyszczonej z odrobiną ciepłej wody i mieszać do momentu, aż nie powstanie pasta, a następnie nałożyć na twarz i spłukać letnią wodą po ok. 10 minutach.

Dobrym sposobem na walkę z trądzikiem jest także klasyczny sok z cytryny (powinno smarować się nim wypryski i trzymać 15 minut - posiada właściwości antybakteryjne i ściągające) i czosnek (wystarczy ukroić plaster świeżo ukrojonego ząbka czosnku, przyłożyć do miejsca zmienionego chorobowo, wetrzeć sok w skórę i zmyć po 15 minutach - czosnek wykazuje silne właściwości oczyszczające, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne). Smarowanie cery miodem i pozostawianie go na skórze przez 30 minut zmniejszy widoczność potrądzikowych blizn - miód nie tylko łagodzi podrażnienia, ale i przyspiesza proces gojenia.

Trądziku można pozbyć się także dzięki maseczce z drożdży - należy najpierw wymieszać 20 gramów drożdży z 2 łyżkami ciepłego mleka i odrobiną soku z cytryny, by w konsekwencji nałożyć całość na twarz i zmyć po 20 minutach.

trądzik różowaty


Trądzik różowaty - kosmetyki


Przy trądziku trzeba pamiętać o używaniu kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do alergii. Demakijaż najlepiej wykonywać płynem micelarnym lub specjalnym kosmetycznym mleczkiem. Warto pamiętać, że w przypadku używania mleczka, po skorzystaniu z niego należy zastosować również tonik (koniecznie bez dodatku alkoholu). Płyn micelarny, ze względu na umiejętność przywracania naturalnego pH skóry, jest nieco wygodniejszym rozwiązaniem.

Istotne w walce z trądzikiem jest stosowanie kremu na dzień i na noc, wzmacniającego naczynia krwionośne (należy nakładać go na twarz, szyję i dekolt), nawilżającego kremu pod oczy oraz nakładanie maseczki wzmacniającej (raz lub 2 w tygodniu). Zimą warto pamiętać o ochronnych, tłustych lub półtłustych kremach, latem natomiast o kremach z filtrem UV. Jeśli nie zostały zaobserwowane zmiany grudkowo-krostkowe, można także pokusić się o cotygodniowy, delikatny peeling enzymatyczny.

Przy wyborze kosmetyków używanych do niwelowania trądziku różowatego, warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające krwawnik (łagodzi stany zapalne skóry), algi morskie (łagodzą podrażnienia, nawilżają i uspokajają), miłorząb japoński (poprawia krążenie krwi, uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych i neutralizuje ich kruchość) oraz na zmniejszającą obrzęki arnikę górską i przeciwzapalnie działający nagietek. Dobrym rozwiązaniem będą także kosmetyki zawierające związki krzemu, uszczelniające dzięki nim naczynia krwionośne, łagodzący podrażnienia oczar wirginijski czy wzmacniająca naczynka rutyna i hesperydyna.

By pozbyć się trądziku, można zastosować również określone zabiegi kosmetyczne, takie jak laserowe zamykanie naczynek, elektrokoagulacja, jonoforeza czy zabiegi łagodzące i wzmacniające naczynka krwionośne.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Ile trwa trądzik niemowlęcy? Leczenie, objawy...

Okazuje się, że trądzik nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nastolatków. Choroba ta równie dobrze może dotknąć dzieci w wieku niemowlęcym i jest dość częstą przypadłością u...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.