Pierwsze okulary korekcyjne – jak je wybrać?

Udostępnij:

Wybór pierwszych okularów korekcyjnych, zwłaszcza w dorosłości, jest nie lada wyzwaniem. Nagle trzeba się przyzwyczaić do dodatkowego elementu twarzy, więc chcemy, by okulary pasowały do naszego wizerunku i osobowości oraz były wygodne i jak najmniej odczuwalne. Jak wybrać pierwsze okulary korekcyjne? Na jaki koszt należy się przygotować? Kiedy okulary są nam potrzebne?

Najczęściej występujące wady wzroku

Wady refrakcji prędzej czy później dotkną każdego z nas – z wiekiem, kiedy gałka oczna traci elastyczność i sprężystość pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem z bliska. To naturalny fizjologiczny stan, często nazywany starczowzrocznością (a także prezbiopią), który zaczyna się nasilać po czterdziestym roku życia. Typowym objawem starczowzroczności jest oddalanie od siebie książek czy gazet – a aby skutecznie korygować tę wadę refrakcji, należy udać się do okulisty i dobrać odpowiednie okulary progresywne. Obecnie poprzez siedzący tryb życia, spędzanie długich godzin przed urządzeniami elektronicznymi lub przez predyspozycje genetyczne, coraz więcej osób diagnozowana jest z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością (http://ioptyk.pl/dalekowzrocznosc-i-krotkowzrocznosc-czym-sie-objawia/). Te wady refrakcji mogą ulegać zmianie w trakcie życia, dlatego też ich pogłębienie się może przypadać na późniejsze lata życia – w trakcie studiów lub później. Pierwszymi objawami krótkowzroczności są m.in. mrużenie oczu, by przeczytać tekst lub rozpoznać coś z większej odległości, problemy ze skupieniem się, potrzeba siadania w pierwszych ławkach podczas lekcji czy nawet garbienie się (by przybliżyć się do obiektu, który chcemy zobaczyć). Jeśli zauważycie u siebie takie zachowania, koniecznie udajcie się na wizytę u okulisty. Zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność można skutecznie korygować za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Pierwsze okulary

Istnieje wiele metod wybierania pierwszych okularów korekcyjnych. Kiedy staniecie się posiadaczami recepty na okulary, możecie udać się do optyka lub skorzystać z wirtualnych przymierzalni w specjalistycznych sklepach internetowych. Jak dobierać okulary do kształtu twarzy? Jedna z metod polega na zasadzie kontrastu. Najpierw należy określić kształt swojej twarzy (obrysowując twarz np. kredką do ust lub pytając bliską osobę o pomoc), a potem poszukać przeciwstawnych oprawek okularowych – chodzi o to, by nie okulary nie zlewały się z rysami twarzy, a stworzyły harmonijną całość, dzięki której zostaną podkreślone nasze atuty. Przykładowo, osoby z twarzą o okrągłym kształcie świetnie wyglądają w prostokątnych okularach, a te o ostrzejszych rysach, czyli kwadratowych czy trójkątnych twarzach – w okrągłych okularach. Osobom o owalnym kształcie twarzy zazwyczaj pasuje większość oprawek okularowych. Istnieją także uniwersalne oprawki, które ładnie prezentują się na każdym, np. dla pań są to kocie oprawki, a dla panów okulary pilotki (bazujące na kultowym kształcie okularów przeciwsłonecznych dla pilotów Aviator). Pamiętajcie, że nie tylko kształt oprawek się liczy, ale także proporcje, kolor i ich grubość. Obecnie na rynku mamy naprawdę ogromny wybór oprawek, łącznie z wersjami klasycznymi, designerskimi, jak i sezonowymi. W tym roku dużą popularnością cieszą się np. oprawki transparentne, można je kupić albo w kolorze przezroczystym, albo w delikatnych pastelowych odcieniach beżu, różu, fioletu czy bieli. Chodzi o to, by okulary nie wyróżniały się na twarzy, ale równocześnie dawały ciekawy efekt estetyczny i podkreślały urodę, dając się wybić np. mocniejszemu makijażowi lub naturalnej ciemnej lub wyraźnej oprawie oczu. Natomiast jeśli chodzi o pierwsze okulary korekcyjne, zazwyczaj wybiera się takie w wersji klasycznej, by powoli się do nich przyzwyczajać i eksperymentować z własnym wizerunkiem.

Ile kosztują okulary?

Okulary w najbardziej podstawowej wersji można kupić za niewielkie pieniądze, zwłaszcza, jeśli skorzysta się z dofinansowania z pracy. Stojąc przed wyborem pierwszych okularów należy się zastanowić, jakie są wasze potrzeby, jaki prowadzicie styl życia i w jakich sytuacjach będą wam one towarzyszyły. Jeśli większość dnia spędzacie przed komputerem to zdecydowanie warto zainwestować w szkła z filtrem niebieskim (które redukują negatywne działanie światła niebieskiego emitowanego przez urządzenia z ekranami LED). Ile kosztują okulary do pracy z domu? Wybierając podstawowe oprawki z lepszymi szkłami trzeba przygotować się na koszt pomiędzy 300-600 złotych.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Jak stosować sudocrem na trądzik?

Sudocrem może pomóc na wszelkiego typu wysypki, ranki i podrażnienia, a także na pojedyncze wypryski. Niestety sam w sobie niezmiernie rzadko jest w stanie zlikwidować trądzik...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.