Jak pozbyć się trądziku? Sprawdzone porady.

Udostępnij:

Leczenie trądziku niejednokrotnie bywa naprawdę uciążliwe. Sprawdź, jak zneutralizować zmiany skórne i cieszyć się piękną i promienną cerą.
 

Jak pozbyć się trądziku na plecach?


W przypadku pojawienia się pryszczy w tym obszarze polecana jest konsultacja z dermatologiem - to właśnie specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie trądziku na plecach.  Zazwyczaj poprzez przyjmowanie antybiotyków doustnych, takich jak tetracyklina, doksycyklina i erytromycyna lub preparatów do nakładania miejscowego. Dermatolog może polecić także retinoidy, sprawdzające się podczas stosowania miejscowego i doustnego. W przypadku kobiet pełnoletnich częstą praktyką jest doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, hamujących produkcję androgenów przez jajniki, co skutkuje zneutralizowaniem zmian trądzikowych.


By wspomóc zalecaną przez lekarza terapię, warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Można to zrobić poprzez zakładanie luźniejszych ubrań, dzięki którym do cery będzie docierało powietrze. Należy pamiętać także o dokładnym myciu się i o używaniu właściwych kosmetyków. Dobrze sprawdzi się żel do mycia Biały Jeleń lub nawilżające kostki myjące z Dove. W tym przypadku istotne jest działanie, nie zapach. Pięknie pachnące żele pod prysznic posiadają niejednokrotnie składniki wysuszające. Co ciekawe, gąbki i myjki mogą przechowywać w sobie liczne bakterie i grzyby, a zatem najwłaściwsza pielęgnacja to ta wykonywana za pomocą własnych dłoni lub dzięki specjalnej szczoteczce. Rumianek, szałwia, aloes, lawenda, nagietek, skrzyp czy fiołek trójbarwny doskonale sprawdzą się jako dodatki do kąpieli lub preparaty do przemywania skóry.


Jak pozbyć się trądziku różowatego


Leczenie właściwe trądziku rózowatego dzieli się na leczenie miejscowe i leczenie doustne. A także na stosowanie właściwych kosmetyków.  W przypadku leczenia miejscowego istotnym jest używanie metronidazolu 0,75% i 1%, występującego w postaci żelu i kremu, jak również kwasu azelainowego i 10% sulfacetamidu sodowego z 5% siarką i nadtlenkiem benzoilu, powodujących usunięcie grudek i krost. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być także stosowanie antybiotyków, te jednak użytkować można maksymalnie przez okres 3 miesięcy, z koniecznie następującą po nim przerwą.

Leczenie doustne wpływa na neutralizowanie problemów będących przyczynami trądziku, np. na niedokwaśności soku żołądkowego, zaburzenia hormonalne itd.  Antybiotyki, mające za zadanie niwelowanie powstałego już trądziku, to przede wszystkim tetracyklina, doksycyklina i limecyklina. Jeśli przeciwwskazania zdrowotne zabraniają zażywania leków z grupy tetracyklin, właściwe będzie użycie makrolidów. Antybiotyki zażywać należy koniecznie w towarzystwie probiotyków, w celu zabezpieczenia żołądka przed zniszczeniami. W przypadku odporności na działania wymienionych antybiotyków, można sięgnąć po izotretynoinę - niestety prócz skutecznej walki z trądzikiem powoduje ona również negatywne skutki, takie jak krwawienie z nosa, dlatego stosowana jest w ostatecznych przypadkach.

Poważne odmiany trądziku różowatego - szczególnie zmiany guzowate na nosie - mogą kwalifikować się do leczenia chirurgicznego (ściąganie nożem elektrycznym, usuwanie laserowe, lżejsza terapia świetlna).

jak pozbyć się trądziku

Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego? 


Łagodne postacie trądziku młodzieńczego można leczyć odpowiednimi maściami i kremami, a także łatwo dostępnymi dermokosmetykami. Możliwe jest również stosowanie kwasów AHA (kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy i kwas jabłkowy) oraz zażywanie tabletek antytrądzikowych, takich jak Nonacne czy Visaxinum. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się trudnego do pokonania trądziku są odpowiednie, indywidualnie dobrane antybiotyki, przepisane przez dermatologa - zmniejszą proces zapalny i zahamują łojotok.
Istotna jest sumienna pielęgnacja, a więc codzienne mycie twarzy delikatnym żelem bez zawartości mydła (max. 2 razy dziennie, częstsze mycie wysusza), stosowanie toniku bez dodatku alkoholu, używanie kremu nawilżającego i - w przypadku braku stanu zapalnego i ropniaków - wykonywanie peelingu enzymatycznego, bogatego w ziołowe lub owocowe enzymy, rozpuszczające martwe komórki. Warto także zwracać uwagę na kupowane przez siebie kosmetyki. Ważne, by nie zawierały detergentów, alkoholu i składników zatykających pory. Należy także chronić skórę przed słońcem i w okresie letnim pokusić się o preparaty z filtrem minimum 30.

 

Jak pozbyć się trądziku na twarzy?

 

Raz w tygodniu warto pokusić się o maseczkę z sodą oczyszczoną - posiada ona silne działanie wysuszające i złuszczające, dzięki czemu usuwa martwy naskórek i odblokowuje pory, jednocześnie regulując równowagę PH. By przygotować maseczkę z sodą oczyszczoną, należy zmieszać 2 łyżki sody oczyszczonej z odrobiną ciepłej wody i mieszać do momentu, aż nie powstanie pasta, a następnie nałożyć na twarz i spłukać letnią wodą po ok. 10 minutach.

 

Jak pozbyć się trądziku - domowe sposoby 

 

Dobrym sposobem na walkę z trądzikiem jest także klasyczny sok z cytryny (powinno smarować się nim wypryski i trzymać 15 minut - posiada właściwości antybakteryjne i ściągające) i czosnek (wystarczy ukroić plaster świeżo ukrojonego ząbka czosnku, przyłożyć do miejsca zmienionego chorobowo, wetrzeć sok w skórę i zmyć po 15 minutach - czosnek wykazuje silne właściwości oczyszczające, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne). Smarowanie cery miodem i pozostawianie go na skórze przez 30 minut zmniejszy widoczność potrądzikowych blizn - miód nie tylko łagodzi podrażnienia, ale i przyspiesza proces gojenia.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Pryszcze, zaskórniki? Wybierz właściwe...

Może się wydawać, że trądzik mija wraz z wiekiem, a brzydkie zaskórniki, święcąca, tłusta cera i pryszcze to wątpliwy urok dojrzewania. Tymczasem po dermokosmetyki do cery trądzikowej...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.