Badania zdrowotne, które każdy powinien wykonać

Udostępnij:

Jakie badania okresowe wykonać? Badania dla każdego

Jeśli kiedykolwiek martwiłeś się o to, jakie badania okresowe należy wykonać, nie jesteś sam. Istnieje wiele czynników, które wpływają na częstotliwość badań zdrowotnych, w tym Twój wiek, płeć i wcześniejsza historia zdrowotna. Oprócz Twojego wieku i płci, okresowe badania zdrowotne mogą obejmować również badania na cukrzycę, badania przesiewowe na raka, badania oczu i testy na gruźlicę. Sprawdź jakie badania warto wykonać

Okresowe badania: dlaczego warto je wykonywać?

Podczas okresowych badań lekarskich lekarz oceni ogólny stan zdrowia, określi potencjalne czynniki ryzyka i udzieli porad profilaktycznych. Celem jest zapobieganie chorobom lub ich wystąpieniu oraz wykrywanie i leczenie wszelkich problemów, zanim staną się one poważne. Pomiary ciśnienia krwi, na przykład, pozwalają wykryć nadciśnienie wystarczająco wcześnie, aby rozpocząć leczenie i zmniejszyć ryzyko zachorowania lub śmierci. Profilaktyczne badania lekarskie dają również możliwość omówienia z lekarzem swoich obaw. Okresowe badania lekarskie są niezbędne dla osób dorosłych. Stanowią one ważną okazję do sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia, wykrycia chorób i zadania pytań dotyczących zdrowia fizycznego. Chociaż okresowe badania lekarskie przynoszą wiele korzyści, nie są one odpowiednie dla każdego. Jeśli cierpisz na przewlekłe schorzenia, lekarz może zasugerować inną metodę.

badania okresowe dla każdego

Jakie badania pozwolą określić Twój stan zdrowia?

Okresowe badanie lekarskie nie jest konieczne u każdego pacjenta. Młodzi, zdrowi ludzie mogą sobie poradzić z jednym lub dwoma badaniami w roku. Osoby starsze mogą mieć nawet trzy lata przerwy między okresowymi badaniami lekarskimi. Twój osobisty lekarz może określić odpowiednią częstotliwość w oparciu o Twój wiek i czynniki ryzyka. Coroczne badanie fizyczne jest wartościowe, ale nie wychwytuje wszystkich zagrożeń, które są związane ze starzeniem się. Może jednak wystarczyć do wykrycia problemu, zanim stanie się on poważny. Podstawowymi powodami poddawania się okresowym badaniom zdrowotnym jest zapobieganie chorobom oraz prowadzenie długiego i zdrowego życia. Oto lista podstawowych badań, które warto robić raz w roku:

 • morfologia
 • glukoza
 • AspAT
 • AlAT
 • kreatynina
 • badanie ogólne moczu
 • lipidy (cholesterol, LDL, HDL, trójglicerydy)
 • TSH, CRP, dla kobiet, a także osób oddających regularnie krew istotne powinny być jeszcze żelazo i ferrytyna
 • dla mężczyzn po 40. roku życia dodatkowo zaleca się PSA

Badania okresowe dla dzieci 

Okresowe testy zdrowotne dla dzieci dostarczają cennych informacji dla wychowawców i personelu szkolnego. Nauczyciele używają tych testów do określenia, gdzie uczniowie potrzebują dodatkowej uwagi. Nie są one oceniane, ale pomagają utrzymać uczniów na drodze do sukcesu. Chociaż nie są one wymagane przez prawo, nadal są pomocne w pomaganiu rodzicom i nauczycielom dowiedzieć się więcej o ich dzieciach. Tak więc następnym razem, gdy poczujesz się przytłoczony ilością informacji, które musisz zrozumieć na temat zdrowia swojego dziecka, pamiętaj, aby poprosić swojego lekarza o okresowe badania zdrowotne.

badania okresowe dla dzieci

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Skuteczne tabletki na trądzik

Trądzik o łagodnym i umiarkowanym przebiegu z powodzeniem można zwalczyć za pomocą leków i suplementów dostępnych na rynku bez recepty. Składniki, na obecność których powinieneś...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

 • młodzieńczy
 • niemowlęcy
 • pospolity
 • polekowy
 • różowaty
 • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

 • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

 • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.