Istnieje wiele preparatów stworzonych do walki z trądzikiem. Kremy są jednymi z nich. Ważne, by przed zdecydowaniem się na któryś, skonsultować jego ewentualne stosowanie z lekarzem dermatologiem. Nie zawsze używanie kremu jest najlepszym sposobem na walkę ze zmianami skórnymi. Każdy przypadek trądziku i jego leczenie to kwestia indywidualna.
Krem na trądzik różowaty
Iwostin Rosacin, krem na noc zmniejszający rumień po trądziku różowatym, neutralizuje stany zapalne - krostki i grudki, jednocześnie hamując rumień i uszczelniając naczynia krwionośne. Bogaty w witaminę C dodatkowo rozjaśnia skórę, a dzięki swej lekkości nie zamyka porów.
Rosacure Intensive to krem przeznaczony dla skóry naczynkowej i cery zaatakowanej przez trądzik różowaty. Szybko się wchłania, nawilża skórę, łagodzi napięcie i - co więcej - nie daje uczucia maski.
La Roche-Posay Rosaliac AR Intense wzbogacony o wodę termalną (łagodzącą podrażnienia), neurosensynę (działającą przeciwzapalnie) i ambophenol (obkurczający naczynia krwionośne), posiada żelową konsystencję i posłuży za intensywną kurację zwalczającą zaczerwienienie skóry.
Pharmaceris R Calm-Rosalgin to krem na noc, działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jego nałożenie może skutkować chwilowym, nieprzyjemnym swędzeniem w obrębie zmian, ale dla efektu, który przynosi - naprawdę warto.
Avene Antriougeurs Fort jest koncentratem na utrwalone zaczerwienienia. Zawarty w nim wyciąg z ruszczyka zwęża naczynia krwionośne. Dzięki bardzo silnemu działaniu maści, z powodzeniem można ją stosować również punktowo w miejscach, gdzie zaczerwienienia są większe.
Krem na trądzik różowaty bez recepty
Acnerose jest kompletną linią kosmetyków stworzonych by przeciwdziałać trądzikowi różowatemu. I jest dostępna bez recepty. Obfite w naturalne składniki kosmetyki redukują wypryski, wpływają na prawidłową pracę gruczołów łojowych, wzmacniają naczynka, odżywiają, nawilżają i regenerują. Acnerose oferuje zarówno maść na rano i krem na dzień, jak i płyn do oczyszczania i pastę na noc. By uzyskać efekty, należy stosować preparaty przez kilka tygodni i -oczywiście - przyjmować je regularnie.
Krem na trądzik bez recepty
Wygląd skóry w znaczący sposób poprawi działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie krem Sevolium. Sevolium złagodzi również podrażnienia, ureguluje pracę gruczołów łojowych, zredukuje przebarwienia i zregeneruje naskórek. Swoje efektywne działanie zawdzięcza naturalnym składnikom, do których należą wyciągi z kory, liści, drożdży i ziela fiołka trójbarwnego, ekstrakt z nagietka i z lukrecji, a także cynk, miedź i nanozłoto.
Maść ichtiolowa to bardzo tani lek, doskonale nadający się do walki z trądzikiem i wągrami. Jego głównym zadaniem jest wyciąganie zalegającej pod skórą ropy, co przyspiesza gojenie się stanu zapalnego. Ze względu na intensywny i dość nieprzyjemny zapach maści ichtiolowej, najlepiej stosować ją na noc, nakładając na zmiany grubą warstwę, a następnie przykrywając ją plastrem. Dzięki plastrowi unikniemy zabrudzeń pościeli, a wyciągnięta ropa po prostu w niego wsiąknie.
Krem na trądzik i przebarwienia
Maść nagietkowa ukoi skórę i przyspieszy gojenie ran - wszystko to dzięki przeciwzapalnemu działaniu nagietka. Doskonale poradzi sobie z wybroczynami, pękającymi naczynkami, a także ze zmniejszaniem i usuwaniem stanów zapalnych i zaczerwienień. Z maścią nagietkową skutecznie wyeliminujesz trądzik i zaskórniki, a dodatkowo zregenerujesz skórę i zapobiegniesz jej łuszczeniu się.
Ściągająco, wysuszająco i osłaniająco działa także maść cynkowa - nie bez powodu skradła wiele ludzkich serc. Warto nanosić ją bezpośrednio na zmieniony obszar zapalny. Doskonale sprawdzi się również przy odparzeniach i otarciach naskórka, nie należy natomiast stosować jej na sączące się, niezagojone miejsca i otwarte rany. Maść cynkowa nie wchłania się, dlatego najlepiej używać jej przede wszystkim na noc.
Zdarza się, że to dermatolog sugeruje konkretną recepturę maści do sporządzenia przez farmaceutę. Jest tak choćby w przypadku maści siarkowej, która w oryginale jest niemożliwa do dostania w aptekach.
Krem na trądzik - Benzacne
Benzacne sprawdzi się w przypadku wszystkich odmian trądziku pospolitego. Ten dostępny bez recepty lek poradzi sobie zarówno z wągrami i zaskórnikami, jak i z ropnymi pryszczami. Co istotne, Benzacne pobudza syntezę kolagenu, więc z powodzeniem można stosować go również w walce z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi. Na rynku dostępny jest Benzacne w formie toniku i w formie żelu, co więcej - w formie żelu aż w dwóch stężeniach (5% i 10%). Kurację najlepiej rozpocząć od słabszej wersji żelu i stosować preparat przez 2-3 tygodnie. Jeśli nie przyniesie oczekiwanych efektów, wtedy warto sięgnąć po stężenie 10%. Jedno opakowanie żelu Benzacne z powodzeniem wystarczy na kilka miesięcy stosowania, tonik tej marki znajduje się natomiast w butelce o pojemności 200 ml i - podobnie jak w przypadku żelu - można aplikować go na skórę maksymalnie dwa razy w ciągu dnia.
Ważne, by zarówno żel jak i tonik Benzacne nakładać wyłącznie na dokładnie umytą i wysuszoną cerę. Po kilku minutach od wchłonięcia leku warto posmarować skórę kremem nawilżającym - z powodu obecności nadtlenku benzoilu, Benzacne może powodować przesuszenie i łuszczenie się naskórka. W początkowej fazie kuracji, nieprzystosowana skóra po nałożeniu preparatu może stać się uwrażliwiona i zaczerwieniona - czasem pojawia się mrowienie lub pieczenie, to jednak zupełnie normalne i z biegiem czasu minie. W przypadku wystąpienia wysypki lub zapalenia alergicznego koniecznie należy odstawić lekarstwo. Reakcja alergiczna może być wywołana uczuleniem na któryś ze składników Benzacne.
Rynkowa cena Benzacne waha się pomiędzy 7 a 15 złotych, w zależności od konkretnej apteki.