Antybiotyki na trądzik są polecane przez dermatologów szczególnie w przypadkach trądziku zaawansowanego, który niesie ze sobą ryzyko pozostawienia trwałych blizn. Ogólne leczenie trądziku jest konieczne u ok. 40% osób borykających się z tą przypadłością.
 

Antybiotyk na trądzik: Tetralysal 


Ten przeciwbakteryjny lek do stosowania ogólnego hamuje wzrost bakterii wywołujących zakażenia i jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Zawarta w nim limecyklina działa bakteriostatycznie i przeciwzapalnie,  hamując działanie komórek przyczyniających się do powstawania skórnych podrażnień. Tetralysal polecany jest szczególnie do leczenia trądziku pospolitego, charakteryzującego się krostami, grudkami, guzkami, naciekami i cystami, a także w kuracji trądziku różowatego. Antybiotyku nie powinny stosować dzieci poniżej 12 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby uczulone na którykolwiek składnik preparatu.


Antybiotyk na trądzik różowaty 


Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się izotretynoina, podawana przez około 3-4 miesiące. Ten retinoid skutecznie zahamuje pracę gruczołów łojowych, których zbytnia aktywność jest głównym powodem powstawania trądziku różowatego. Na powstałe w jego wyniku zmiany skórne polecana jet także tetracyklina, niwelująca stany zapalne i hamująca proces rozszerzania się i pękania naczyń krwionośnych. Co więcej, tetracyklina wywołuje mało skutków ubocznych, a leczenie nią może trwać przez wiele miesięcy. Preparaty neutralizujące trądzik różowaty działające miejscowo to żele, kremy i maści zawierające metronidazol. Hamuje on rozrastanie i pojawianie się naczyń krwionośnych, neutralizuje także bakterie przyczyniające się do powstawania niepożądanych zmian skórnych.


Antybiotyk na trądzik bez recepty 


Bez recepty - w celu walki z trądzikiem - można uzyskać w aptece liczne dermokosmetyki, m.in. krem Niverosin, Alaclarin i Vitelli Ictamo. Polecane są także tabletki, takie jak Nonacne (skutecznie wspomaga leczenie skóry trądzikowej, działa efektywnie zarówno na trądzik pospolity (młodzieńczy u nastolatków) jak i na na trądzik różowaty) czy Visaxinum (powinien być stosowany jako środek wspierający leczenie dermatologiczne, a także w ramach profilaktyki przeciwtrądzikowej).


Antybiotyk na trądzik: Unidox


Podobnie jak Tetralysal, Unidox Solutab powstrzymuje wzrost bakterii wywołujących zakażenia poprzez hamowanie syntezy białek bakteryjnych, uniemożliwiając ich namnażanie. Doksycylina podawana jest przede wszystkim doustnie (ma postać tabletek), niektóre przypadki wymagają aplikacji dożylnej. Środek stosuje się głównie w przypadku zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, lecz również w ramach walki z zakażeniami skóry, w tym w ciężkich przypadkach trądziku pospolitego. Przeciwwskazania w stosowaniu antybiotyku są tożsame z przeciwwskazaniami obowiązującymi przy przyjmowaniu Teralysalu.


Antybiotyk na trądzik: Izotek 


Izotek to silny lek używany w przypadku trądziku umiarkowanego i trądziku ciężkiego. Specjaliści polecają go także przy trądziku, którego - mimo przyjmowania licznych farmaceutyków - nie udało się zneutralizować przez wiele lat. Izotek dostępny jest na rynku w dwóch wersjach - w postaci kapsułek miękkich i kapsułek twardych. By pozbyć się męczących zmian skórnych, należy stosować go od trzech do pięciu miesięcy.


Antybiotyk na trądzik: Zineryt 


To preparat złożony, zawierający antybiotyk makrolidowy oraz cynk, który wpływa na wzmożone działanie erytromycyny, wspomagającej leczenie trądziku. Zineryt odpowiada za miejscowe leczenie umiarkowanych i ciężkich postaci trądziku, jeśli wcześniejsza miejscowa terapia nie była tolerowana lub okazała się wystarczająca. Stosowanie Zinerytu jest surowo zabronione w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Dieta na trądzik. Jadłospis przygotowany z...

Dania przeznaczone do walki z trądzikiem powinny obfitować w ryby, zioła, zielone i czerwone warzywa oraz w owoce. Należy unikać produktów zawierających sporą ilość tłuszczu, a także...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.