Najskuteczniejsze zioła na trądzik. Kompletny poradnik

Udostępnij:

Nie od dziś wiadomo, że ziołolecznictwo posiada bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdź, jakie zioła skutecznie wspomogą walkę z trądzikiem!
 

Zioła na trądzik różowaty 


Mimo, że przyczyna występowania trądziku różowatego nie została jednoznacznie zdefiniowana, wiadomo, że przypadłość ta posiada aż 4 podtypy i dotyka przede wszystkim kobiety o jasnej karnacji. Podtyp rumieniowo - teleangiektatyczny charakteryzuje się rumieniem twarzy, grudkowo-krostkowy związany jest z czerwonymi grudkami i krostkami w obrębie rumienia, w guzkowym dochodzi do powstawania zgrubień, przy okazji ocznego zaś - do łzawienia i do pieczenia oczu. Powstawanie trądziku różowatego może wiązać się z podłożem genetycznym. Zioła skuteczne w zwalczaniu trądziku różowatego to zielona herbata, złocień ogrodowy i gorzkla właściwa. Składniki zielonej herbaty zmniejszają rumień twarzy dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwzapalnemu, złocień ogrodowy zawarty w kremie może działać tak skutecznie jak metronidazol, a w niektórych przypadkach ekstrakt z gorzkli właściwej doprowadził do zupełnego wygojenia krost już po 6 tygodniach stosowania.


Zioła na trądzik hormonalny 


Trądzik ten dotyka najczęściej płeć żeńską po 25-tym roku życia, może wystąpić jednak w każdym wieku (poczynając od okresu pokwitania). W jego przypadku krosty pojawiają się głównie na brodzie i w okolicach ust, mogą wystąpić także na plecach i między łopatkami. Trądzik hormonalny powstaje najpewniej z powodu czynników hormonalnych i środowiskowych, takich jak przewlekły stres, zanieczyszczenie środowiska lub zła dieta. W leczeniu zmian chorobowych wspomagające działanie mają ziołowe maseczki, działające przeciwzapalnie, tonizująco i kojąco, a także roślinne napary do picia i przemywania. W przypadku trądziku hormonalnego polecane jest przede wszystkim użycie nagietku lekarskiego, mniszku lekarskiego, dziurawca zwyczajnego i fiołka trójbarwnego. Dobre działanie wykazuje również sok z dziurawca - należy stosować go 2-3 razy dziennie po 25-40 kropli rozpuszczonych w kieliszku wody, koniecznie przed jedzeniem.

zioła na trądzik


Zioła na trądzik młodzieńczy


Uprzykrza życie zarówno chłopcom, jak i dziewczętom, a do jego powstawania przyczyniają się przede wszystkim… geny! Dotyczy osób w wieku dojrzewania, pomiędzy 11 a 18 rokiem życia. Rozpoczyna się z pozoru niewinnie - od zaskórników, które - po zaatakowaniu przez stan zapalny - rozprzestrzeniają się po twarzy, ramionach, plecach i dekolcie. W walce z trądzikiem młodzieńczym napary są najprostszym, a także najtańszym środkiem, który można zastosować. Doskonale sprawdzi się tutaj napar z bratka, czyli fiołka trójbarwnego - da się go pić samego lub w towarzystwie innych ziół, takich jak rumianek, skrzyp czy pokrzywa. Napar z bratka z powodzeniem można używać także do przemywania twarzy i zastąpić nim tonik. Nie wolno zapomnieć o ziołowych maseczkach! Można je kupić lub wykonać samodzielnie. Polecane maseczki oczyszczające księdza dr. Tadeusza Podbielskiego składają się z 3 łyżek stołowych kwiatu rumianku i nasion lnu. W wersji pierwszej do mieszanki należy dodać łyżkę liści prawoślazu, łyżkę ziela nostrzyku i ziela macierzanki, w drugiej zaś - 2 łyżki liści rozmarynu i kwiatu lipy. W leczeniu trądziku świetnie sprawdzi się także żel z aloesu, zwalczający bakterie i ściągający pory.


Zioła na trądzik do picia 


Napar z ziela bratka, korzenia cykorii podróżnika i kłącza pieprzu, działa wspomagająco przy trądzikach powstających w wyniku nieprawidłowej przemiany materii - powinno się go pić 3 razy na dobę w ciepłej postaci. Procesy metaboliczne pobudza także mieszanka złożona z bratka, skrzypu i mniszka lekarskiego. Napar ze skrzypu w ekspresowych torebkach sprawdzi się w przypadku łojotoku. Najpopularniejszym ziołem używanym do walki z trądzikiem jest bez wątpienia nagietek lekarski - skutecznie pomaga pozbyć się toksyn. By przygotować napar z nagietkiem, jego 50 gramów należy zalać  połową litra czystej wódki i odczekać 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Przygotowaną miksturę po przecedzeniu i odciśnięciu kwiatu warto przelać do butelki. W rezultacie wystarczy jedynie pół łyżeczki napoju po 2-3 razy dziennie.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Peeling wodorowy do oczyszczania twarzy

Peeling wodorowy jest to zabieg kierowany zarówno w stosunku do kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać bardzo satysfakcjonujące efekty w dość krótkim...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.