Nie wszystkie domowe sposoby na trądzik w swym działaniu są skuteczne dla każdego. Dowiedz się, które naturalne metody do walki ze zmianami skórnymi zostały stworzone właśnie dla ciebie!
 

Domowe sposoby na trądzik i wągry 


By pozbyć się wągrów, warto zrezygnować z wysuszających i podrażniających skórę składników kosmetyków. Należy do nich alkohol i mentol, a także… mydło! Istotne jest również regularne złuszczanie skóry specjalnym kremem lub kwasem salicylowym, dzięki któremu można pozbyć się martwych komórek. Kremy z retinoidami poprawią funkcjonowanie porów, a tonik aspirynowy pomoże zniwelować zaskórniki. 15 tabletek aspiryny rozpuszczone w 100 ml wody w zupełności wystarczy. Dla lepszego działania antybakteryjnego można dorzucić jeszcze nieco gliceryny.  Do walki z wągrami skutecznie da się wykorzystać również olejek pichtowy. Należy zmieszać 10 ml olejku z 40 ml nafty, nasączyć miksturą wacik i dokładnie przecierać nim twarz. Do pozbycia się zaskórników warto także wykorzystać peeling przygotowany z mleka i ryżu. Ryż zalany mlekiem powinno się pozostawić na kilka godzin, następnie zblendować, a przygotowaną papką oczyszczać twarz każdego wieczoru, pod koniec przemywając skórę ciepłą wodą.


Domowe sposoby na trądzik różowaty


By skutecznie pielęgnować cerę trądzikową również w domu, dobrze sięgnąć po naturalne sposoby leczenia. Maseczka z pomidorów, bogatych w witaminę A i C oraz antyoksydanty, skurczy wypryski i zmniejszy porowatość skóry. Wystarczy rozgnieść świeże i dojrzałe pomidory aż do uzyskania półpłynnej konsystencji, a następnie nanieść je na twarz i spłukać po 15 minutach ciepłą wodą. Taką maseczkę można nakładać codziennie.

Dobrym sposobem na walkę z trądzikiem jest także klasyczny sok z cytryny (powinno smarować się nim wypryski i trzymać 15 minut - posiada właściwości antybakteryjne i ściągające) i czosnek (wystarczy ukroić plaster świeżo ukrojonego ząbka czosnku, przyłożyć do miejsca zmienionego chorobowo, wetrzeć sok w skórę i zmyć po 15 minutach - czosnek wykazuje silne właściwości oczyszczające, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne). Smarowanie cery miodem i pozostawianie go na skórze przez 30 minut zmniejszy widoczność potrądzikowych blizn - miód nie tylko łagodzi podrażnienia, ale i przyspiesza proces gojenia.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy


Istotna jest sumienna pielęgnacja, a więc codzienne mycie twarzy delikatnym żelem bez zawartości mydła (max. 2 razy dziennie, częstsze mycie wysusza), stosowanie toniku bez dodatku alkoholu, używanie kremu nawilżającego i - w przypadku braku stanu zapalnego i ropniaków - wykonywanie peelingu enzymatycznego, bogatego w ziołowe lub owocowe enzymy, rozpuszczające martwe komórki. Warto także zwracać uwagę na kupowane przez siebie kosmetyki. Ważne, by nie zawierały detergentów, alkoholu i składników zatykających pory. Należy także chronić skórę przed słońcem i w okresie letnim pokusić się o preparaty z filtrem minimum 30.

domowe sposoby na trądzik w ciąży


Domowe sposoby na trądzik w ciąży 


Trądzik pojawiający się w trakcie trwania ciąży koniecznie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym - to właśnie z nim warto omówić wskazane metody leczenia. Surowo zabronione jest sięganie po preparaty na bazie izotretynoiny i tetracykliny, jak również leki z retinoidami. Najlepsze w leczeniu trądziku w ciąży będą domowe sposoby, takie jak: regularne oczyszczanie skóry płynem micelarnym i tonizowanie,  peeling enzymatyczny dwa razy w tygodniu, a także wyeliminowanie kosmetyków na bazie alkoholu i specyfików zatykających pory. Przy trądziku w ciąży warto: kontrolować poziom witamy A i E oraz kwasów omega 3, przecierać zmiany skórne olejkiem lawendowym, olejkiem z drzewa herbacianego, wyciągiem z aloesu lub sokiem z cytryny, jak również stosować maseczki z drożdży i raz w tygodniu pokusić się o kąpiel ziołową z pokrzyw i łopianu. Zalecane są również napary z rumianku, bratka, pokrzywy lub sok z aloesu, jednak można stosować je wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Po porozumieniu ze specjalistą możliwe jest także wykonanie serii zabiegów za pomocą kwasu azelainowego lub glikolowego w gabinecie kosmetycznym.


Domowe sposoby na trądzik - maseczki 


Raz w tygodniu warto pokusić się o maseczkę z sodą oczyszczoną - posiada ona silne działanie wysuszające i złuszczające, dzięki czemu usuwa martwy naskórek i odblokowuje pory, jednocześnie regulując równowagę PH. By przygotować maseczkę z sodą oczyszczoną, należy zmieszać 2 łyżki sody oczyszczonej z odrobiną ciepłej wody i mieszać do momentu, aż nie powstanie pasta, a następnie nałożyć na twarz i spłukać letnią wodą po ok. 10 minutach.

Trądziku można pozbyć się także dzięki maseczce z drożdży - należy najpierw wymieszać 20 gramów drożdży z 2 łyżkami ciepłego mleka i odrobiną soku z cytryny, by w konsekwencji nałożyć całość na twarz i zmyć po 20 minutach.

Maseczka z żółtka jaj jest genialnie prosta do przygotowania. Wystarczy ubić żółtka, zaaplikować je na twarz i potrzymać przez 20 minut.

Truskawki to naturalne źródło kwasu salicylowego, znajdującego się  w większości farmaceutyków stosowanych do walki z trądzikiem, dlatego właśnie dobrym pomysłem będzie przygotowanie maseczki truskawkowej. By to zrobić, wystarczy 1/4 kubka świeżych truskawek i identyczna ilość jogurtu naturalnego lub kwaśnej śmietany. Wymieszane składniki można od razu zaaplikować na twarz, a następnie zmyć całość po 10-15 minutach.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Batony proteinowe dla sportowców i nie tylko

Obecnie na rynku odnajdziemy całą gamę słodyczy dietetycznych – przekąsek, które zawierają niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczy i z powodzeniem mogą wchodzić w...

Trądzik

Trądzik to choroba, która w wyniku nadprodukcji sebum zamyka pory tworząc wypryski i niedoskonałości na skórze. W walce z trądzikiem najważniejsza jest dobra diagnoza a co za tym idzie kontakt z lekarzem dermatologii w celu ustalenia rodzaju trądziku i dalszego postępowania. 

Wyróżniamy killa rodzajów trądziku: 

  • młodzieńczy
  • niemowlęcy
  • pospolity
  • polekowy
  • różowaty
  • hormonalny

Najpopularniejsze z nich to: 

  • Trądzik różowaty 

Charakterystyczne pajączki, bruzdy i zaczerwieniona twarz to objawy trądziku różowatego. Jest to przewlekła postać zmian skórnych w obrębie twarzy. 

  • Trądzik niemowlęcy

Nie grożny, lecz pewnie stresujący świeżo upieczonych rodziców gdy na buzi ich dziecka wychodzą krostki. W tym wypadku nie należy traktować wysypki specjalistycznymi maściami - trądzik niemowlęcy schodzi z czasem sam.